Gra edukacyjna memory Sezonowe Owoce i Warzywa – Eating in Season 

Oryginalna i zabawna gra skupiająca się na nauce zdrowego odżywiania, wybierając produkty sezonowe. Kawałki zawierają ilustrowane tła, które pozwalają dzieciom dowiedzieć się, która pora roku jest najlepsza do spożycia określonego jedzenia.

Gra edukacyjna memory dla dzieci Sezonowe Owoce i Warzywa

Gry memory dla dzieci Sezonowe Owoce i Warzywa to pierwsze gry pamięciowe, które ćwiczą pamięć wzrokową a jednocześnie pomagają dzieciom uczyć się nazw warzyw, owoców oraz pór roku. W tle każdej karty widoczna jest pora roku najbardziej odpowiednia na jedzenie danego produktu. Owoce i warzywa to wdzięczny motyw gier planszowych dla dzieci.
Układanka rozwija również zdolności manualne dziecka. Gra w naturalny sposób buduje u dzieci nawyki zdrowego odżywiania oraz sięgania po sezonowe warzywa i owoce.
Odżywianie zgodne z cyklem natury, jedzenie produktów z lokalnych upraw jest najlepszym co możemy zrobić zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska.

Grając w rodzinne łamigłówki pokazujemy dzieciom, że produkty sezonowe i lokalne są :
• bardziej wartościowe, bogate w składniki odżywcze i dopasowane do potrzeb lokalnych mieszkańców (sezonowość oznacza różnorodność, a różnorodność produktów oznacza różnorodność składników odżywczych)
• tańsze od zagranicznych sąsiadów
• zdrowsze, ponieważ zawierają mniej chemicznych substancji konserwujących
• przyjazne dla środowiska – wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz zużycia zasobów

Edukacja ekologiczna zaczyna się w domu rodzinnym a dzieci uwielbiają naśladować rodziców. Spacer do warzywniaka lub na targ to doskonała okazja do pokazania dziecku różnorodności owoców i warzyw. Warzywa czy owoce można dotknąć, powąchać a po powrocie do domu wspólnie przygotować z nich zdrowy posiłek. Jeśli nie mamy dostępu do świeżych owoców i warzyw, zwłaszcza tych, które rosną sezonowo, z pomocą przychodzą gry planszowe. Gra memory Sezonowe Warzywa i Owoce będzie dla graczy doskonałym drogowskazem. Duże, kolorowe elementy gry memory są atrakcyjne wizualnie dla dziecka oraz dostosowane do małych rączek.

Podstawowe zasady gry:
Przed rozpoczęciem gry dorosły rozkłada wszystkie karty na płaskiej powierzchni obrazkami warzyw i owoców do góry. Gracze przyglądają się zdjęciom przez kilka minut, w trakcie których starają się zapamiętać ich położenie.
W tym czasie osoba dorosła, przy pomocy skojarzeń, wyjaśnia dziecku które warzywa i owoce pasują do siebie tworząc idealną parę.
Np. zimą mamy śnieg, niedźwiedzie zapadają w sen i przychodzi do nas Święty Mikołaj, który bardzo lubi pomarańcze, brokuły, kiwi i karczochy.
Po kilku minutach odwracamy karty obrazkami do dołu, pozostawiając je w tych samych miejscach.
Dla ułatwienia gry dobrze jest poukładać elementy w sposób logiczny, np. równa liczba elementów w rzędach (w pionie i poziomie)
Zadaniem dziecka jest losowe odkrycie 2 kart, na których pokazane są warzywa lub owoce rosnące o tej samej porze roku. Gracz, który znajdzie dwa pasujące do siebie obrazki, zachowuje je dla siebie i ma prawo do kolejnego ruchu.
W przypadku, gdy gracz nie wylosuje 2 kartoników obrazujących zbiory tej samej pory roku, oddaje kolejkę następnemu graczowi a wcześniej zapamiętuje ich położenie i odkłada je na to samo miejsce.
Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej par.

Możliwe warianty gry wg. wieku:
1. Wiek: 2+
W zależności od wieku i możliwości dziecka dorosły decyduje, czy wykorzystać wszystkie karty, czy zmniejszyć ich liczbę.
Gra polega na posegregowaniu i oddzieleniu warzyw od owoców. Można poprosić dziecko tylko o pogrupowanie kartoników wg w/w schematu lub przygotować 2 oznakowane pudełka a zadaniem dziecka będzie włożenie warzyw i owców do właściwych pojemników.
2. Wiek: 3+
W zależności od wieku i możliwości dziecka dorosły decyduje, czy wykorzystać wszystkie karty, czy zmniejszyć ich liczbę.
Osoba dorosła opisuje wybrany przez siebie, spośród kart, owoc lub warzywo oddziałując jednocześnie na zmysły dziecka (np. zapach, dotyk: miękki/twardy/gładki/szorstki/kłujący/chropowaty, czy smak: słodki/kwaśny/słony/gorzki, etc.).
Zadaniem dziecka jest podanie prawidłowego koloru opisywanego warzywa lub owocu.
Można również przygotować pojemniki oznaczone kolorami a następnie poprosić dziecko, aby posegregowało owoce i warzywa wkładając odpowiednie kartoniki do właściwego pojemnika.
3. Wiek: 4+
Zadaniem dziecka jest szczegółowe opisanie, własnymi słowami, obrazków znajdujących się na poszczególnych kartach gry memory. Jeżeli dziecko samo nie zauważy różnic pogodowych, dorosły zadaje pytania dodatkowe, np.: czy jest ciepło/zimno, czy świeci słońce/leży śnieg, czy widać kwiaty/spadające liście.
Następnie dziecko odpowiada na pytanie, jaka pora roku pokazana jest na danym obrazku i jakie inne warzywo/owoc również rośnie o tej samej porze?
Jeżeli dziecku zabawa sprawia trudność można zastosować metodę skojarzeń i poprosić je aby posegregowało karty zgodnie z poniższym schematem:
• Zima: śnieg i brak liści na drzewach
• Wiosna: rośnie zielona trwa, kwitną drzewa i kwiaty
• Lato: świeci słońce, jemy lody, nosimy okulary przeciwsłoneczne i wyjeżdżamy nad morze
• Jesień: liście zmieniają kolory z zielonych na złote/czerwone/brązowe, spadają z drzew a dzieci zbierają żołędzie i kasztany

NAGRODY

Hot Diggity Awards Winner 2021
PAL AWARD
STEAM.ORG - EARLY CHILDHOOD PRODUCT
Pal Top Ten

INFORMACJE

WIEK: 2+

GRACZY: 2

32 PUZZLE

TEMATYKA

zdrowa żywności

zdrowa żywność

NASZE GRY

bez plastiku

bez plastiku

materiały z recyklingu i w 100% do recyklingu

materiały z recyklingu i w 100% do recyklingu

materiały z certyfikatem FSC

materiały z certyfikatem FSC

pakowane w biodegradowalną folię

pakowane w biodegradowalną folię

Wyłączny dystrybutor:

Mamy to my Agnieszka Stępień
Pożarowa 3/16
03-309 Warszawa
kontakt@mamytomy.pl